Artichoke Allures

An interesting movie from the past + a conversation inspired by it

The event series of "Artichoke Allures", which started in 2021, is a cinematographic evening taking place in every two months on Fridays, named after the Artis Cinema Club, and includes a thought-provoking film and guests to discuss it with. A cozy evening with a remarkable movie and an exciting conversation!

ARTIŠOKK AHVATLEB järgmine üritus:

Neljapäeval, 22.mail kell 19:00 linastub Audrey Tautou "Amélie" (2001). 

FILMIST: 
Jean-Pierre Jeunet' ebatraditsiooniline, ikoonilise stiiliga ja väga naljakas romantiline komöödia "Amélie" (2001) oli 10 aastat kõige edukam prantsusekeelne film, millest kujunes omakorda kultusfilm ja teerajaja väga edukatele prantsuse komöödiatele, mis säilitasid oma kultuurilise eripära ning püüdsid laia publikut. 

"Amélie" kandideeris viiele Oscarile: parim originaalstsenaarium, parim produktsioon, parim operaatoritöö, parim heli ja parim võõrkeelne film. 

Sünopsis: Kas teadsite, et kõik meie eludes toimuvad sündmused, isegi kõige tähtsusetumad, on omavahel ühendatud kõige hämmastavamal ja imelisemal viisil? Nii nagu pisikese kärbse lend võib põhjustada võimsa orkaani kusagil kaugeses, võivad ühe fantaasiamaailmas elava vaikse ja üksildase neiu veidrad ning esmapilgul arusaamatud teod igaveseks muuta täiesti erinevate inimeste elusid, tuues nende hallidesse eludesse rõõmu ja värve. Selle tüdruku nimi on Amelie Poulin! Tema peadpööritav ning kohati hullumeelne fantaasiamaailm on niivõrd kaasakiskuv ja südant soojendav!

"Amélie" on vapustav film armastusest, elust, Amelie soovist teha omakasupüüdmatult teistele head ja kinkida lähikondlastele helge tükk oma hingest.
Jälgi üritust ka FACEBOOKIS

OSTA PILET

ARTIŠOKK AHVATLEB järgmine üritus:

Jemaine Clementi ja Taika Waititi kultuskomöödia "Mida me pimeduses teeme" (What We Do in the Shadows, 2014) linastub neljapäeval, 29. mail kell 19:30.
"Mida me pimeduses teeme" (What We Do in the Shadows) tegi maailmakuulsaks režissöör Taika Waititi, kes hakkas tänu filmi edule tegema üha suuremaid filme (Hunt for the Wilderpeople, Thor: Ragnarok, Jojo Rabbit, Thor: Love and Thunder, Next Goal Wins), kuigi nii Waititi kui ka kaasrežissöör Jemaine Clement olid juba väga armastatud stsenaristid ja režissöörid tänu HBO seriaalile "Flight of the Conchords" (2007 - 2009).
Filmi edu pani aluse ka kahele seriaalile: "Wellington Paranormal" (2018 - 2022) ja "What We Do in the Shadows" (2019 - 2024). "Wellington Paranormal" keskendus filmis korraks välja ilmunud politseinikele O'Leary ja Minogue, kes tegutsevad Wellington politsei paranormaalse eriüksuse uurijatena. Veelgi populaarsemaks osutus samanimeline "What We Do in the Shadows", mis tutvustas täiesti uusi tegelasi (Viago, Vladislavi, Deaconi ja Petyri asemel tegutsevad sama põnevad karakterid Nandor, Laszlo, Nadja, Guillermo, Colin) ning arendas fantastiliselt edasi seda, millele pani aluse 2014. aasta film - vampiirid elamas tänapäevases maailmas ja seda kõike jälgib reality show stiilis dokumentaalfilmi võttegrupi kaamera.
FILMIST:
Must komöödia, pseudodokk. Vladislav, Diago ja Deacon jagavad korterit juba viimase sajandikese jagu, selleks on neil praktilised (kokkuhoid kommunaalkuludelt) ning isiklikud põhjused – kõik kolm on eri ajastutest pärit vampiirid, nõnda langevad ka huvid kokku. Neid tõmbab ööelu ja tülid libahuntidega. Seda habrast tasakaalu rikub aga veel keegi - keldris elutsev mitmetuhande aasta vanune koll, kes... See must komöödia on näide sellest, kuidas valitud vorm (pseudodoki žanr) looga kaasa töötab ja omalt poolt hoogu juurde annab.
Reality show’de edev libareaalsus, teismelisi hullutava „Videviku“ saaga õõnes romantika ning sinna juurde olmemured tänapäevas on lustiga kokku segatud ja tulemuseks on igati lõbus vaatamine.


Jälgi üritust ka FACEBOOKIS

OSTA PILET

ARTIŠOKK AHVATLEB järgmine üritus:

Linastub Andrei Tarkovski viimase filmi "Ohverdus (Offret, 1986) taastatud 4K versioon!

Ühe filmiajaloo olulisema režissööri Andrei Tarkovski viimane film "Ohverdus".

Seanss toimub: neljapäeval, 05.06 kell 19:00

FILMIST: 
Mida peab ohverdama, et päästa maailma lähenevast katastroofist? Oma vara, oma elustiili või oma elu? Mille asetab filmi kangelane Kõikvõimsa Looja altarile, kui selline asi üldse olemas on?

OHVERDUS jäi Andrei Tarkovski viimaseks filmiks ja on pühendatud tema pojale. See võitis 1986. aastal BAFTA auhinna parima võõrkeelse filmi kategoorias ning lisaks veel 4 auhinda Cannes'i Filmifestivalil, sealhulgas žürii Grand Prix ja filmikriitikute FIPRESCI auhinna.

Jälgi üritust ka FACEBOOKIS

OSTA PILET

ARTIŠOKK AHVATLEB järgmine üritus:

Jim Jarmuschi "Kummituskoer: samurai tee" (Ghost Dog: The Way of the Samurai, 1999) linastub neljapäeval, 12. juunil kell 19:30

Linastub filmi 4K restaureeritud versioon!

FILMIST: 
"Kummituskoer: Samurai tee" on Jim Jarmuschi (Paterson, Surnud mees, Murtud lilled, Kohvi ja sigaretid, Võõram kui paradiis, Armastajate igavene elu) lavastatud krimidraama, mis ühendab ainulaadselt samurai filosoofia, hip-hop-kultuuri ja tänapäevase maffiamaailma.

Kummituskoer (Forest Whitaker) on eraklik palgamõrvar, kes elab anonüümselt linnas ja järgib iidset Hagakure’i – samuraide aukoodeksit. Tema elu juhindub samurai õpetustest, mida ta rakendab kaasaegses maailmas. Kummituskoer on tõotanud igavest truudust maffiabossile Louie (John Tormey), kes kunagi päästis ta elu – sellest ajast peale peab Kummituskoer end tema ustavaks käsualuseks. 

Kummituskoera elu muutub, kui üks tema missioonidest läheb viltu: ta tapab maffiabossi tütre armukese, jättes tüdruku ellu. Nüüd püüab maffia Kummituskoerast vabaneda, et enda jälgi varjata. Kummituskoer peab nüüd võitlema nii oma vaenlaste kui sisemise eetikaga. Kas jääda truuks samurai teele, kuigi maailm tema ümber seda enam ei mõista ega austa?

Muusikalise tausta on loonud RZA (Wu-Tang Clan), mis annab filmile rütmilise ja tänapäevase tunnetuse.

"Kummituskoer: samurai tee" linastus esmakordselt 1999, aasta Cannesi filmifestivalil.

Jälgi üritust ka FACEBOOKIS

OSTA PILET

ARTIŠOKK AHVATLEB järgmine üritus:

Andrei Tarkovski "Stalker" (1979) linastub neljapäeval, 10.07 kell 19:30.

Linastub digitaalselt värskendatud 4K versioon!

Film linastub eesti - ja inglisekeelsete subtiitritega!

FILMIST: 
Seletamatu sündmuse tagajärjel on üks piirkond muutunud Tsooniks, kus avalduvad kummalised seaduspärad ja kuhu keegi minna ei tohi. Vaid stalkerid oskavad seal tee leida, uudishimulikke Tsooni viia ja elusalt tagasi tuua. Seal asub ka tuba, kus täituvad kõige suuremad soovid. Oma järjekordsel retkel peab Stalker läbi ohtude ja ajas muutuva ruumi kurikuulsasse tuppa juhatama kaks meest, Kirjaniku ja Professori. 

Ulmeline draama „Stalker“, mis valmis aastal 1979, on vähemalt nime poolest hästi teada ka neile, kes Tarkovski loominguga sugugi tuttavad pole. Osa filmist on üles võetud Tallinnas Rotermanni kvartalis ja Jägala jõe ääres. 

"Selles filmis on mulle oluline see spetsiifiliselt inimlik lahustumatu tervik, mis kristalliseerub igaühe hinges ja moodustab tema väärtuse. Sest kõige selle juures, et väliselt tabab filmi kangelasi justkui fiasko, oandab igaüks neist tegelikult millegi hoopis olulisema - usu, kõige peamise tunnetamise iseendas. See peamine elab igas inimeses." - Andrei Tarkovski

Jälgi üritust ka FACEBOOKIS

OSTA PILET

ARTIŠOKK AHVATLEB järgmine üritus:

Tinto Brassi kurikuulsa ajaloolise draama "Caligula" (1979) uuendatud versioon "Caligula: The Ultimate Cut" (2023) linastub neljapäeval, 24. juulil kell 19:00.

Režissöör Tinto Brassi, stsenarist Gore Vidali ja produtsent Bob Guccione'i vahel toimunud lõputute konfiktide järel on 1979. aastal linastunud "Caligula" esialgsest versioonist valminud täiesti ümber muudetud uus versioon: "Caligula – The Ultimate Cut". 

FILMIST: 
Pärast keiser Tiberiuse (Peter O'Toole) mõrvamist haarab Rooma impeeriumis võimu tema lapselaps Caligula (Malcolm McDowell), kelle hullumeelsus toob kaasa vägivalla, lodevuse ja alandamise. 

Esmakordselt 1979. aastal linastunud film on jätkuvalt kurikuulus õudusunenägu meenutanud filmivõtete poolest. Kunstilised erinevused ja viivitused maksid kokku suure varanduse, tulemuseks oli hübriidne film, vägivaldne ja dekadentne epopöa, mis tekitas skandaali. Üle neljakümne aasta hiljem suutis produtsent Thomas Negovan saada kätte seni avaldamata filmilindi rullid, mida hoiti filmi tootmisettevõtte Penthouse Films Internationali juures. Algas pikk protsess seni teadmata stseenide taastamiseks ja redigeerimiseks.

Kuna Tinto Brassi, Gore Vidali ja Bob Guccione'i tülid teda ei seganud, lähenes Thomas Negovan sellele uuele versioonile neutraalsest vaatenurgast. Tema soov näitlejaid esile tõsta annab narratiivile suurema jõu ja pakub uut lähenemist keiser Caligula hullumeelsusele. Teine saavutus on see, et ühtegi kaadrit originaalfilmist ei kasutatud, mis teeb "Caligula - The Ultimate Cutist" täiesti uue mängufilmi.

Jälgi üritust ka FACEBOOKIS

OSTA PILET

ARTIŠOKK AHVATLEB järgmine üritus:

Kim Ki-duki "Kevad, suvi, sügis, talv... ja taas kevad" (Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring) linastub neljapäeval, 14. augustil kell 19:00. Filmi näidatakse 35mm filmilindi pealt.
"Kevad, suvi, sügis, talv... ja taas kevad" kujunditerohke ja visuaalselt lummava budistliku mõtisklusega eluringist, milles teeb ühe näitlejana kaasa ka režissöör Kim Ki-duki.
Unikaalne ja kõrgete auhindadega pärjatud Lõuna-Korea režissöör Kim Ki-duk lahkus meie hulgast 2020. aastal. Sama aasta oktoobris oli Kim Ki-duk kinos Artis külas esitlemas oma filmi "Kevad, suvi, sügis, talv... ja taas kevad" ning kõigest mõni kuu hiljem teda enam ei olnud. Kimi filmograafias on 33 filmi ning ta on ainuke korealane, kellel on auhinnad Cannes'i, Veneetsia, Berliini, Locarno ja Karlovy Vary festivalidelt.
FILMIST:
Noor poisike elab väikeses ujuvas templis kesk kaunist järve koos vana buda mungaga, kes teda õpetab. Aastaid hiljem toob meister templisse ravile nüüdseks suureks kasvanud noormehega sama vana neiu. Esimest korda elus ärkab mehehakatis ka seksuaalselt. Noored armuvad ning lahkuvad templist. Kuid mehe edasine elu muutub maapealseks põrguks ning ta otsustab tulla templisse tagasi, et vaimselt taastuda ...
Legendaarne filmikriitik Roger Ebert on nimetanud filmi üheks kõigi aegade parimaks, BBC kriitikute küsitluse tulemusel paigutati see 100 parima 2000ndate filmi hulka ning The Guardian nimetas filmi Lõuna-Korea filmiajaloo parimaks.

Jälgi üritust ka FACEBOOKIS
OSTA PILET

ARTIŠOKK AHVATLEB järgmine üritus:

Lars von Trieri "Melanhoolia" (Melancholia, 2011) linastub neljapäeval, 28. augustil kell 19:00.

Filmi näidatakse 35mm filmilindi pealt.

FILMIST:
Kaunis film maailma lõpust

Justine (Kirsten Dunst) ja Michael (Alexander Skarsgård) tähistavad oma abiellumist ime kauni ja rikkaliku pulmapeoga Justine'i õe (Charlotte Gainsbourg) ja õemehe luksuslikus häärberis (Kiefer Sutherland). Samal ajal ligineb Maale planeet Melanhoolia.

"Melanhoolia" on psühholoogiline katastrooffilm, mille režissööriks skandaalne Lars von Trier. Filmi esilinastuse eel Cannes'is nimetas von Trier end naljatades hingelt natsiks ning deklareeris hingesugulust Adolf Hitleriga, mispeale kuulutas festival ta persona non grataks. Sellegipoolest linastati "Melanhooliat" võistlusprogrammis ning Kirsten Dunst pälvis Robert De Niro juhitud žüriilt oma osatäitmise eest parima naispeaosatäitja tunnustuse.

Jälgi üritust ka FACEBOOKIS
OSTA PILET