![](http://images.markus.live/mcswebsites.blob.core.windows.net/artis-v2/files/gruusia_naised_750x420%20copy.jpg?width=375&height=210 375w, //images.markus.live/mcswebsites.blob.core.windows.net/artis-v2/files/gruusia_naised_750x420%20copy.jpg?width=750&height=420 750w)
GRUUSIA KINO NAISE NÄGU
📅 25.02.–2.03.2025 | Kino Artis
„Gruusia kino on kummaline fenomen – eriline, filosoofiliselt kerge, peen ning samas lapselikult puhas ja süütu...”
— Federico Fellini
Gruusia filmikunst on alati paistnud silma oma poeetilise tundlikkuse, sügava inimlikkuse ja visuaalse lummavusega. See on kino, kus elu ja kunst segunevad intiimseks ja emotsionaalseks tervikuks. Seekordsed Gruusia filmipäevad toovad ekraanile teosed, mis avavad seda unikaalset filmikeelt naiseliku pilgu kaudu – olgu need lood naistest, kes võitlevad oma saatuse eest, või filmid, mille on loonud Gruusia mõjukaimad naisrežissöörid.
🎬 KAVAS:
🔹 „Liblikate sunnitud ränne” (Forced Migration of Butterflies, 2023) – Režissöör Nana Džordžadze
Filmi esitleb režissöör Nana Džordžadze, kes on pälvinud Cannes’i filmifestivalil Kuldkaamera preemia ning kandideerinud ka Oscarile.
Eelmise sajandi 90ndate lõpus sattus Gruusia loominguline eliit pärast Nõukogude Liidu lagunemist Gruusia ühiskonda tabanud kollapsi südamesse. See oli Gruusiale keeruline aeg, täis majanduskrahhe ja sõdu, ning kunstnikke polnud uutel võimudel enam vaja. Paljud neist suundusid välismaale, kus nad üritasid leida tunnustust, ent said kibeda pettumuse osaliseks. Film ongi tundlik ja poeetiline pilguheit oma kodumaalt lahkuma sunnitud inimeste elukäigule.
Film on gruusia keeles ja inglisekeelsete subtiitritega.
"Liblikate sunnitud ränne" linastub teisipäeval, 25. veebruaril ja pühapäeval, 2. märtsil.
🔹 „Soovide puu” (Natvris khe, 1976) – Režissöör Tengiz Abuladze
Filmi kommenteerib režissöör Nana Džordžadze.
Film kujutab revolutsioonieelset elu ühes Gruusia külas. Noor Marita naaseb külla, kus ta armub vaesesse külapoissi Gediasse. Ent Marita sugulased ja külavanem otsustavad, et tüdruk tuleb vastu tahtmist ühe jõuka külaelanikuga paari panna. Kui Gedia ja Marita hiljem siiski kohtuvad, saavad Marita abikaasa sugulased asjast haisu ninna ja külavanem otsustab Maritat karistada.
See traagiline ja visuaalselt lummav lugu seab küsimärgi alla patriarhaalsed normid ja avab tee Gruusia kino sügavamale poeetilisele hingele.
Film on vene keeles ja inglisekeelsete subtiitritega.
"Soovide puu" linastub TASUTA kolmapäeval, 26. veebruaril.
🔹 „Ema-laps ehk öö pole kunagi päris pime” (Mother and Child, or the Night Is Never Completely Dark, 2024) – Režissöör Lana Gogoberidze
Filmi kommenteerib režissöör Nana Džordžadze.
Gruusia filmiajaloo ühe tähtsama naisrežissööri isiklik dokumentaalfilm oma ema Nutsa Gogoberidze pärandist ja valusast saatusest. Nutsa oli esimene naisrežissöör Nõukogude Liidus, kuid tema tööd keelustati ning ta saadeti Siberisse. Tema tütar avab ema unustatud pärandi ning seob selle tänapäeva naisrežissööride loomepärandiga. See on film mäletamisest, kadunud lugudest ja pimedusest, mis pole kunagi täielik.
Film on gruusia keeles ja inglisekeelsete subtiitritega.
"Ema-laps ehk öö pole kunagi päris pime" linastub neljapäeval, 27. veebruaril.
🔹 „Antikvariaat” (The Antique, 2024) – Režissöör Rusudan Glurdjidze
Filmi esitleb režissöör Rusudan Glurjidze
Film on inspireeritud Venemaa valitsuse algatatud tuhandete grusiinide jõhkrast küüditamisest 2006. aastal.
Venemaa grusiinide julma ja ebaseadusliku massiküüditamise ajal. Noor naine Medea, kes müüs hiljuti maha maja Gruusias, läheb vaatama korterit Peterburi ajaloolises keskuses. Korterit pakutakse väga soodsalt, aga konks on selles, et korterisse jääb elama endine omanik - Vadim Vadimitš. Medea on kõigega rahul, teda ei hirmuta isegi väljavaade vanamehega korteri jagamisest. Ta on valmis kohe sisse kolima ja uut elu alustama, kuid esmalt tuleks läbida kuuajane prooviperiood.
Režissööri märkus: „Antikvariaat“ on südantsoojendav parabool sisserändajate lootustest ja püüdlustest ebakindlas maailmas, kuid ühtlasi illustreerib see valimatuid ja julmi viise, kuidas poliitika inimelud rööpast välja ajab. Lugu toimub tänapäeva Peterburis Gruusia migrantide ebaseadusliku massilise väljasaatmise ajal Venemaalt, kuid on inspireeritud tegelikest sündmustest, mis põhjustasid minu kodumaale ja ka mulle endale palju muret.
Veneetsia festivali põhiprogrammi osaleja.
Film on gruusia ja vene keeles ning eestikeelsete subtiitritega.
"Antikvariaat" esilinastub reedel, 28. veebruaril ning jätkab kinos Artis ka pärast filmipäevi "Gruusia kino naise nägu".
🔹 „Aprill” (April, 2024) – Režissöör Dea Kulunbegashvili
Gruusia, Prantsusmaa ja Itaalia koostöös valminud film viib meid ühe naise eksistentsiaalsele rännakule, kus elu ja surm põimuvad intiimse tundlikkusega. Peategelane Nina on arst, kes aitab abivajajaid kõige tundlikematel hetkedel – olgu need sünnitavad emad või naised, kes otsivad abi salajaste abortide näol.
„Selle filmiga soovisin ma avastada ja analüüsida eksistentsi ning naiseks olemise vastuolusid ja ühisjooni. See viis mind loomulikult sünni ja surma teemani. Film keskendub nii elu käegakatsutavatele tahkudele kui ka olemise mõistatuslikule ja seletamatule mõõtmele. Peategelane Nina on ääretult empaatiline, ent ei suuda luua isiklikke sidemeid. Ta ei soovi midagi iseendale ja keskendub ainult oma missioonile, ent avastab viimaks, et ei suuda mingeid muutusi ellu viia.” - Dea Kulumbegašvili -
Film linastub gruusia keeles ning eesti - ja inglisekeelsete subtiitritega.
"Aprill" linastub laupäeval, 1. märtsil.
📽️ Miks tasub tulla?
Gruusia kino on täis poeesiat, valu, ilu ja lootust – need filmid on peegeldus kultuurist, kus naised on alati olnud tugevad, salapärased ja vankumatud. Filmid on gruusia ja vene keeles, eestikeelsete ja ingliskeelsete subtiitritega.
🎟️ Piletid on saadaval Kino Artise kodulehel ja kassas!
💫 Tule avasta Gruusia kino hingematvat ilu ja naiste lood, mis ei jäta kedagi ükskõikseks!
Leia üritus ka Facebookist.