13. Euroopa lastefilmide festival (12.10 – 20.10)

13. korda toimuva Euroopa lastefilmide festivaliga toome noore kinopublikuni kaheksa kvaliteetset Euroopa animatsiooni. 

Sellel korral on lisaks veel eriti magus Cartoon Saloon eriprogramm.

Oktoobri keskpaigus toimuval festivalil linastuvad Euroopa animafilmid  nii lasteaia - kui ka koolilastele ja üldse on filme nautimiseks kogu perele. 

Kõik filmid linastuvad eesti keeles. Seekordne festival toimub koostöös Iiri saatkonnaga Tallinnas, kelle abil linastuvad auhinnatud animatsioonistuudio Cartoon Saloon filmid.

Põhiprogramm:


“Teekond Sinumaale” (Journey to Yourland, 2022)

“Metsikud” (Savages, 2024)

“Laevuke aias” (A Boat in the Garden, 2024)

Iiri animastuudio Cartoon Saloon eriprogramm:


“Kellsi saladus” (The Secret of Kells, 2009)

“Merelaul” (Song of the Sea, 2014)

“Leivaisa” (The Breadwinner, 2017)

“Hundiks käijad” (Wolfwalkers (2020)

“Puffin Rock ja  uued sõbrad” (Puffin Rock and the New Friends, 2023).

Filmidest lähemalt: 

“Teekond Sinumaale” (Journey to Yourland, 2022)

Peter Budinský "Teekond Sinumaale" on võimas animafilm, mis ühendab maagilise realismi ja eksistentsiaalsed teemad. See käsitleb sügavaid emotsionaalseid ja filosoofilisi küsimusi, tehes seda läbi lummava visuaalse esteetika ja fantaasiamaailma. Budinský debüütlavastusena on "Teekond Sinumaale" näide Euroopa animatsiooni loomingulisest potentsiaalist, mis suudab konkureerida ülemaailmselt tunnustatud stuudiotega.

Filmi lugu keskendub noorele poisile nimega Riki, kes satub salapärasesse maailma nimega Sinumaa, mis peegeldab tema enda emotsionaalseid ja vaimseid sisemisi võitlusi. Sinumaal kohtab Riki eksootilisi olendeid ja veidraid tegelasi, kes aitavad tal leida vastuseid oma muredele ja hirmudele, mida ta on pärismaailmas alla surunud. See on lugu eneseavastamisest ja küpsemisest, mille käigus Riki õpib leppima oma tunnetega ja mõistma oma kohta maailmas. Filmi rikkalik sümboolika ja fantastiline kujutlusvõime muudavad selle lummavaks nii noorele kui ka vanemale publikule.

"Teekond Sinumaale" loov lähenemine narratiivile ja silmapaistev animatsioon on toonud sellele laialdase tunnustuse kriitikute ja publiku poolt, tõestades taas Euroopa animatsiooni olulisust ja võimet pakkuda ainulaadseid ning emotsionaalselt sisukaid lugusid.



“Metsikud” (Savages, 2024)

Claude Barras, kes on tuntud oma unustamatu filmi "Mu elu Tsukiinina" poolest, toob ekraanile 2024. aasta animafilmis "Metsikud" jälle midagi erakordset. "Metsikud" suudab käsitleda sügavalt isiklikke ja ühiskondlikult teravaid teemasid läbi poeetilise ja visuaalselt rabava jutustuse. Barras kasutab stop-motion tehnikat, mis annab filmile unikaalse ja intiimse atmosfääri, tuues ekraanile loo, mis kutsub meid sügavalt mõtlema nii inimese kui ka looduse keerulise suhte üle.

Filmi süžee keskendub grupile lastele, kes elavad metsikutes looduslikes tingimustes, eraldatuna tsivilisatsioonist. Nad on kasvanud üles ilma igasuguse kokkupuuteta kaasaegse ühiskonnaga ning peavad ise hakkama saama metsikute loomade ja looduse keskel. Kui nende maailm hakkab lagunema väljastpoolt tulevate ohtude tõttu, peavad lapsed õppima ühtsust ja koostööd, et säilitada oma vabadus ja tasakaal loodusega. Film uurib inimese loomulikku sidet metsiku looduse ja vabadusega, tuues esile küsimused identiteedist, ellujäämisest ja tsivilisatsiooni mõjuvõimust.

"Metsikud" on oma kunstilise väärtuse poolest juba pälvinud rahvusvahelist tähelepanu. Film osales Cannes'i filmifestivali animatsiooniprogrammis, kus seda kiideti julguse ja originaalsuse eest. Lisaks sellele on Barrase uus teos võitnud mitmeid auhindu animatsioonifestivalidel, sealhulgas parima animafilmi tiitli Annecy rahvusvahelisel animafilmide festivalil. "Metsikud" kinnitab Barrase positsiooni ühe olulisima kaasaegse animatsioonirežissöörina, kelle teosed jäävad kestma oma sügava inimlikkuse ja lummava visuaalse keele tõttu.



“Laevuke aias” (A Boat in the Garden, 2024)

Jean-François Laguionie 2024. aasta film "Laevuke aias" (Slocum et moi) on maagiline ja poeetiline animatsioon, mis toob ekraanile unikaalse loo ebatõenäolisest sõprusest ja avastusretkedest. Laguionie, tuntud oma meistriteose "Punane kilpkonn" ja varasemate tööde poolest, jätkab ka selles filmis oma ainulaadse käekirjaga, ühendades rikkaliku visuaalse kujutlusvõime ja sügavad emotsionaalsed teemad. "Laevuke aias" on visuaalselt rabav ja sisuliselt liigutav film, mis kõnetab nii noori kui ka täiskasvanud vaatajaid, pakkudes sügavat mõtisklust üksinduse, unistuste ja inimliku sideme tähtsuse üle.

1950. aastate Prantsusmaal, rahuliku Marne'i jõe kallastel, elab François – unistav laps, kellel on elav kujutlusvõime. Tema maailm muutub, kui isa otsustab ehitada aeda laeva – täpse koopia Joshua Slocumi purjekast, mis kuulus esimesena maailmas üksi ümber maailma purjetanud mehele. Kui isa unistab suurest mereavastusest ja Slocumi pärandi austamisest, eelistab François oma fantaasiaküllaseid seiklusi, kujutledes suuremaid ja imelisemaid rännakuid, kui reaalsus pakub. "Laevuke aias" toob esile kujutlusvõime ja mängulisuse võime ületada piirid ja tuua lohutust üksildasemas maailmas.

"Laevuke aias" on oluline tänapäeva animatsiooni kontekstis, kuna see esindab käsitsi lähenemist, mis erineb valdavalt digitaalsest animatsioonist. Laguionie on üks nendest filmitegijatest, kes hoiab elus käsitsi joonistatud animatsiooni traditsiooni, pakkudes vaatajale ainulaadset visuaalset ja esteetilist kogemust. Filmi loov narratiiv ja sügavad teemad on saanud kriitikute tunnustuse ning film on juba saanud César nominatsiooni.



“Kellsi saladus” (The Secret of Kells, 2009)

Tomm Moore’i ja Nora Twomey film "Kellsi saladus" (The Secret of Kells) on lummav animatsioon, mis viib vaatajad ajas tagasi keskaegsesse Iirimaale, tuues ellu legende ja müstikat. See film on esimene osa Cartoon Salooni "Iiri folkloori triloogiast" ja on tähelepanuväärne oma unikaalse käsitsi joonistatud animatsioonistiili, rikka ajaloolise tausta ja sügavate vaimsete teemade poolest. "Kellsi saladus" pakub vaatajale mitte ainult visuaalset naudingut, vaid ka mõtlemapaneva loo kultuuri, teadmiste ja valguse tähendusest pimedatel aegadel.

Loo keskmes on noor munk Brendan, kes elab kellasümboolse kloostri müüride vahel, mida ründavad viikingid. Brendan leiab end keset olulist ülesannet, kui ta kohtub meister Aidaniga ja avastab, et ta peab aitama lõpetada pühakirja nimega Kellsi Raamat, mis on võimeline tooma valgust ja lootust ka kõige pimedamas momendis. Kuid selleks peab Brendan minema väljaspoole kloostri kaitsvat maailma, kohtuma müstiliste olenditega ja ületama oma suurimad hirmud. Film uurib vapruse, loomingulisuse ja valguse võimu ajal, mil maailma ähvardab häving.

"Kellsi saladus" esindab käsitsi joonistatud animatsiooni renessansi ja tõstab esile Iirimaa rikkalikku kultuuripärandit. Selle visuaalne stiil, mis ammutab inspiratsiooni keldi kunstist ja keskaegsest illuminatsioonist, on laialdaselt tunnustatud ja kiidetud. Film pälvis mitmeid auhindu ja nominatsioone, sealhulgas Oscari nominatsiooni parima animafilmi kategoorias. "Kellsi saladus" on kultuuriliselt ja kunstiliselt võimas lugu, mis jääb meelde oma ainulaadse esteetika ja sügava vaimse sõnumi poolest, pakkudes haruldast pilku ajaloolisele perioodile ja kunstile, mis on ajas kaduma läinud, kuid mida meenutatakse läbi selle filmi maagilise jutustuse.



“Merelaul” (Song of the Sea, 2014)

Tomm Moore’i 2014. aasta film "Merelaul" (Song of the Sea) on sügavalt liigutav ja kaunilt joonistatud animatsioon, mis ammutab inspiratsiooni Iiri folkloorist ja legendidest. Film on Cartoon Salooni "Iiri folkloori triloogia" teine osa, mis toob ekraanile lummava loo müütilistest olenditest ja peresidemete tugevusest. Merelaul on saanud ülemaailmset tunnustust oma erakordse visuaalse stiili ja hingematva loo tõttu, mis räägib armastusest, kaotusest ja vabadusest.

Filmi keskmes on väike poiss Ben ja tema noorem õde Saoirse, kes avastavad, et Saoirse on viimane selkie – müütiliseks olendiks, kes suudab muutuda hülgeks. Nende teekond viib nad läbi ohtlike ja fantastiliste maailmade, kus nad peavad päästma üleloomulikke olendeid ja taastama tasakaalu maailmas. Ben ja Saoirse avastavad oma perekonna pärandi ning õpivad, kuidas mineviku müsteeriumid mõjutavad nende tulevikku. Film käsitleb sügavaid teemasid, nagu peresidemed, kurbus ja identiteet, pakkudes vaatajale emotsionaalselt rikast kogemust.

"Merelaul" rõhutab käsitsi joonistatud animatsiooni ilu ja väärtust. Tomm Moore on loonud visuaalselt unikaalse maailma, mis on inspireeritud keldi kunstist ja traditsioonidest. Film on pälvinud mitmeid auhindu ja nominatsioone, sealhulgas Oscari nominatsiooni parima animafilmi kategoorias. "Merelaul" jääb meelde kui lugu, mis kõnetab oma visuaalse ilu ja sügava emotsionaalse sõnumiga, tõstes esile vanade lugude ja kultuuri olulisust tänapäeval.



“Leivaisa” (The Breadwinner, 2017)

Nora Twomey 2017. aasta film "Leivaisa" (The Breadwinner) on sügavalt liigutav ja võimas animatsioon, mis põhineb Deborah Ellise samanimelisel raamatul. See film on osa Iiri stuudio Cartoon Salooni hinnatud teostest ning räägib lugu tüdrukust, kes võitleb julmas ja rõhuvas maailmas. Twomey on loonud visuaalselt rabava ja emotsionaalselt mõjusa teose, mis käsitleb naiste õigusi, vabadust ja inimlikkuse võidukäiku rõhumise tingimustes. "Leivaisa" on film, mis kõnetab kogu maailma publikut oma tugevate teemade ja vapustava kunstilise stiili tõttu.

Filmi tegevus toimub Talibaniga valitsenud Afganistanis, kus 11-aastane Parvana elab koos oma perega. Kui tema isa ebaõiglaselt vangistatakse, seisab perekond silmitsi ellujäämisvõitlusega ühiskonnas, kus naistel pole õigust töötada ega kodust lahkuda ilma meessoost saatjata. Parvana võtab julguse kokku ja otsustab oma välimust muuta, riietudes poisiks, et saada leiba teenivaks pereliikmeks. Filmi jooksul seisab Parvana silmitsi mitmete väljakutsetega, kuid leiab samas jõudu lugudest ja kujutlusvõimest, mis aitab tal säilitada lootust ja inimväärikust ka kõige raskematel hetkedel.

"Leivaisa" on oluline film tänapäeva animatsiooni kontekstis, kuna see toob esile tõsised ja aktuaalsed teemad, mida käsitletakse tavaliselt mängufilmides, kuid harva animatsioonis. Twomey on loonud emotsionaalse ja visuaalse meistriteose, mis on saanud tunnustust kogu maailmas, sealhulgas Oscari nominatsiooni parima animafilmi kategoorias. "Leivaisa" on lugu julgustavast vastupanust ja inimhinge tugevusest, mis jääb meelde oma sügava sõnumi ja kauni esteetika tõttu.



“Hundiks käijad” (Wolfwalkers (2020)

Tomm Moore’i ja Ross Stewarti film "Hundiks käijad" (Wolfwalkers) on erakordne ja hingemattev animatsioon, mis viib vaatajad maagilisse Iiri folkloori maailma. See film, mis on osa Cartoon Salooni "Iiri folkloori triloogiast", on rohkem kui lihtsalt lugu huntidest ja inimestest – see on sügavalt emotsionaalne ja visuaalselt vapustav teekond, mis käsitleb vabaduse, sõpruse ja looduse tasakaalu teemasid. Unikaalne käsitsi joonistatud animatsioon ja rikkalik kultuuriline kontekst muudavad "Hundiks käijad" üheks parimaks kaasaegse animatsiooni näiteks, mis pakub vaatajale võimsa loo ja visuaalse meelelahutuse koos sügava sõnumiga.

Film keskendub noorele Inglise tüdrukule Robyn Goodfellowele, kes kolib koos oma isaga Iirimaale, et aidata hävitada viimased hundid, kes on kohaliku linnaelanikkonna arvates ohtlikud. Kuid Robyni maailm muutub, kui ta kohtub Mebhiga – salapärase tüdrukuga, kes on osa "hundiks käijate" klannist, kes saavad öösiti huntideks muutuda. Robyn avastab enda seest samuti võime muutuda hundiks, mis seab ta silmitsi keeruliste valikutega: kas jääda truuks oma isale ja linna reeglitele või järgida oma südant ja kaitsta loodust ning vabadust.

"Hundiks käijad" on oluline film, kuna see on ainulaadne näide käsitsi joonistatud animatsiooni triumfist, mis seisab eraldi digitaalse animatsiooni maailmas. Filmi on laialdaselt kiidetud selle kauni kunstilise stiili, rikkaliku narratiivi ja tugeva ökoloogilise ning kultuurilise sõnumi eest. Film on pälvinud mitmeid auhindu ja nominatsioone, sealhulgas Oscarite ja BAFTA nominatsioonid parima animafilmi kategoorias. "Hundiks käijad" jääb ajaloos meelde kui üks võimsamaid ja ilusamaid linateoseid, mis tõstab esile inimkonna ja looduse vahelise seose, pakkudes samas maagilist ja sügavalt liigutavat elamust.



“Puffin Rock ja  uued sõbrad” (Puffin Rock and the New Friends, 2023).

"Puffin Rock ja uued sõbrad" (Puffin Rock and the New Friends) põhineb 2016. aastal alustanud "Puffin Rock" nimelisel eelkooliealistele mõeldud animaseriaalil ning seekord jõuavad Oona, Baba, May ja Mossy, kellele lisandub uus tegelaste hulk – Isabelle, Phoenix ja Marvin, seiklusi täis saarele.

See on sündmusterohke lugu, mis tähistab meie suurejoonelist looduslikku keskkonda ning toob esile kuulumise, julguse ja sõpruse teemad. Kui hooaja viimane väike muna kaob salapärastel asjaoludel, asuvad Oona ja tema uued sõbrad ajaga võidu jooksma, et tuua väike muna koju tagasi enne, kui suur torm Puffin Rocki saarele jõuab ja kogu saare ohtu seab.

"Puffin Rock" oli Cartoon Salooni kolmas teleseriaal, praeguseks on stuudio kaasa löönud seitsme animaseriaali loomises ja tulemas veel ka lisa.

Grupi- ja koolikülastusi saab broneerida ka aegadeks väljaspool üldist festivali ajakava! Võta ühendust: helen@kino.ee.